Not For Sale
We always stop for fruit in Keremeos when driving back from Osoyoos to Vancouver. This time it was 38 degrees Celsius. I tried to capture the intense heat of that day. I wonder how long that car has been sitting in that spot?
| Date: | September 2020 |
| Technique: | Watercolour on Paper |
| Styles: | Fine Art, Figurative, Realism |
| Contents: | Car, Landscape, Orchard, Summer |
Scenes from Western Canada
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 29in x 31in |
| Unframed Size: | 19in x 21in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 5.0 lb |
Tim Bennison, AFCA
North Vancouver, British Columbia
Tim's subject matter includes landscapes, architecture and portraits. He loves the challenges and rewards of watercolours, using the light and transparency of the medium to capture a moment in time.
Tim is a Signature member of the Federation of Canadian Artists.