C$395
This glorious, sweet symphony of florals gathers its beauty from the ripened sun: which perches gently at its gardens' hearth.. This beautiful floral painting exhibited at The Federation Gallery for the 2026 'Bloom' Exhibition .
| Date: | January 2026 |
| Technique: | Watercolor, White Gouache on Arches Cold Pressed Paper. |
| Styles: | Abstract, Fine Art, Modern |
| Contents: | Dahlia, Florals, Sun, Flower, Birds, Stems, Garden, Spring, Bouquet, Landscape, Nature, Floral, Plant |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 21in x 17in |
| Unframed Size: | 12in x 16in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 4.0 lb |
Renee Pupetz
Vancouver, British Columbia
Renee Pupetz is a nature inspired artist living in beautiful British Columbia. she invites the viewer to explore the beauty and Harmony in all things. This is often done in a playful, whimsical manner. Watercolour, fluid inks and acrylics are her favourite mediums.
""Painting not only brings me tremendous joy, it leads me into new worlds to discover within myself ""