C$2,500
The painting was created during a hike along the Squamish–Cheakamus Divide in the Pacific Ranges of the Coast Mountains in southwestern British Columbia, Canada, and it captures the spirit of vast mountain landscapes and freedom.
| Date: | May 2024 |
| Technique: | Oil on Linen |
| Styles: | Fine Art, Impressionism, Realism |
| Contents: | Mountain, Outdoors, Peak, Valley, Scenery, Wilderness, Canyon, Landscape, Nature, Hiking, Canadian, Rocky |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 17in x 27in x 1in |
| Unframed Size: | 16in x 26in x 1in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 4.0 lb |
Julia Kucherenko Sushkova, SFCA
Vancouver, British Columbia
"Take a moment to explore the captivating Asian and Canadian painting series, infused with a unique play of this light and energy. Immerse yourself in the essence of the artistic creation, allowing you to resonate with the vibrant energy of each location."
"I was a stray, looking for a Home everywhere I went.
Until I realized: this Journey is my Home."