Not For Sale
This work was inspired by my trip to Venice in 2018, and I've never been able to forget the stunningl sunset that day.
| Date: | 2023 |
| Technique: | Oil on Canvas |
| Styles: | Fine Art |
| Contents: | Architecture, Building, Spire, Waterfront, Vehicle, Watercraft, Outdoors, Boat, Sailboat, Transportation, Tower, Water, Seascape, Landscape |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 19.68in x 23.62in |
| Unframed Size: | 15.75in x 19.68in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 3.0 kg |
Ziyi Huang
Hangzhou, Zhejiang
Ziyi Huang is an oil painting artist currently living and working in Hangzhou, China. He received his Bachelor’s, Master’s, and Doctoral degrees in Fine Arts from China Academy of Art. His artistic practice explores the complex relationship between the individual and the environment, simultaneously characterized by strangeness and intimacy.
"I hope to use painting to re-intuit the visible world, which is obscured by preconceptions, as well as the various mysteries and revelations that shine in it."