C$345
There is something special about Grandma's kitchen. Recently, I came across an old photo of my Babcia standing on a dirt floor, holding a chair and a dish cloth with a tarp as a backdrop. Although I never met her, I grew up hearing stories about this amazing lady. I imagined she was in her kitchen, with jars of preserves lined up on a shelf; bundles of fresh herbs hanging from wooden beams and a crackling fire. It's a kitchen full of warmth and love.
| Exhibition: | FCA Peace River: Home Is.... |
| Date: | 2026 |
| Technique: | Linocut and Thread |
| Styles: | Expressionism, Figurative |
| Contents: | Figure, Kitchen, Chair, Ukrainian, Home, People |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 19in x 17in x 1.5in |
| Unframed Size: | 10in x 8in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 8.8lbs (estimated) |
Donna Bozarth
Fort St. John, British Columbia
Donna is a multi-media artist whose passion is portraiture and figurative works.
"My favourite subjects are people. I want my portraits to show the emotion, expression and the beautiful quirkiness that is within all of us."