Not For Sale
An early morning bike ride along Golf Course Road in Stony Plain, Alberta was the inspiration for this drawing. The combination of the trees on the horizon, the beautiful coloured sky and the mist in the field made me stop to take some photos. Isn’t it a great way to start the day?
| Date: | 2025 |
| Technique: | Coloured Pencil and Pastel on Pastelmat |
| Styles: | Fine Art, Realism |
| Contents: | Nature, Sunrise, Sunset, Skyscape, Landscape, Nature |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 12.5in x 15.5in x 1in |
| Unframed Size: | 8in x 10.25in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 6.6lbs (estimated) |
Rochelle Colgan
Stony Plain, Alberta
Rochelle is an Alberta based artist focused on creating realism with coloured pencils. Her works are detailed and true to life, capturing the emotion and personality of the subject. Rochelle’s mission is to increase the positivity and joy in the world with every drawing she creates.
"I love creating artwork that is detailed and true to life. I believe my drawings can provide a connection to the past while encouraging love, hope, and joy for the present and future. I want to bring a smile to your face and help preserve your precious memories."