Price
C$200
Shipping Cost
Free pickup is available from our Vancouver Gallery, or shipping can be provided for additional cost.
We also offer an installment payment program and art installation services: contact us for more details.
About the Artwork
I've moved past the busy details of the landscape to find stillness. This painting is a reflection of those moments when the world finally goes quiet - By simplifying the shapes into blocks of color I'm not painting a specific place but rather the feeling of being grounded within it.
| Date: | 2026 |
| Technique: | Acrylic on Aquabord |
| Contents: | Outdoors, Architecture, Building, Shelter, Countryside, Bird, Tent |
Details & Dimensions
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 9.5in x 9.5in |
| Unframed Size: | 8in x 8in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 1.0 kg |
Shipping & Purchase
Free pickup is available from our Vancouver Gallery, or shipping can be provided for additional cost.
Standard shipping is via Canada Post ground. Typically, packages sent within Canada are received in 5-12 days. For expedited shipping, please contact us for a quote.
A payment program is available with three equal installments- we can work together to support artists and your budget! Contact us for details.
Sheila Schaetzle
Calgary, Alberta
Art is meant to be shared
"Creativity; gods gift to everyone"