C$950
| Technique: | Oil on Wood Panel |
| Styles: | Fine Art |
| Contents: | Land, Outdoors, Sea, Water, Shoreline, Sky, Scenery, Coast, Beach |
| Edition: | Original, one of a kind artwork |
| Framed Size: | 10in x 12in |
| Unframed Size: | 8in x 10in |
| Frame: | Framed |
| Weight: | 1.0 lb |
Elzbieta Krawecka
York, Ontario
I am working towards a style that combines traditional painting techniques with personal experiences. My inspiration comes from travelling to and spending time in remote locations. Despite their variance, my skies refer ultimately to a universal space of collective memory.
"Within these paintings, movement and space pose a question, which pertains to entering a work where place and time are not defined. what is required is something personal ...a memory...a thought...a colour...an ephemeral quality of sunlight...a timeless sky."